Wszystkie odpowiedzi na temat Twojej podróży do Ameryki Południowej

Poniżej znajdziesz niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat Ameryki Południowej. Jeżeli masz inne pytania, które nie znajdują się na Naszej stronie lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat Naszegoo biura, nie wahaj się pisać na adres: info@sudamericatour.com, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

 
Czy Ameryka Południowa jest bezpieczna?

W latach 80. i 90. Peru było krajem niebezpiecznym dla zwiedzających, ale w dzisiejszych czasach  Peru jest krajem, w którym można swobodnie podróżować. Bezpieczeństwo zapewniają nam między  innymi:  policja i  Straż Miejska. Jak w każdym kraju na świecie, obecna jest przestępczość, jednak podróż do Peru nie musi stanowić problemu, jeśli będziemy przestrzegać kilku wskazówek, które przydadzą się Nam w każdym kraju na świecie:


Ostrożnie wypłacaj pieniądze, najlepiej w ciągu dnia.

Nie noś wyzywającej biżuterii i kosztownych rzeczy.

Zawsze noś blisko ciała pieniądze, aparat fotograficzny  lub inne wartościowe rzeczy.

Zrób ksero paszportu i podczas wycieczek zostaw oryginał w hotelu.

Nie udawaj się do miejsc niebezpiecznych, niepolecanych przez miejscową ludność.

Zamawiaj taksówki w hotelu. Nie łap taksówek, które są zaparkowane. Zapytaj się o nazwy bezpiecznych taksówek.

 

Należy pamiętać, że nie wolno robić zdjęć na lotniskach, w strefach wojskowych  oraz policji.

 
Kiedy najlepiej przyjechać do Peru?

Peru znajduje się w trzech strefach klimatycznych (wybrzeże, góry / wyżyny, dżungla- terytorium Amazonki), w których warunki klimatyczne znacznie się od siebie różnią, dlatego też  nie istnieje idealna pora na odwiedzenie tego kraju, w którym turystyka występuje przez cały rok.

Oto krótkie informacje na temat różnych klimatów w trzech strefach klimatycznych:

 

Wybrzeże:

Wybrzeże, przez które przepływa zimny prąd Peruwiański (Prąd Humboldta)  rozciąga się aż do peruwiańskich And. Region ten charakteryzuje się obecnością niskich opadów, zima trwa tu od kwietnia do października a lato od listopada do marca. Zimą temperatura spada do 12 stopni w nocy, natomiast latem jest bardzo gorąco i temperatura wzrasta do 30 stopni. Na północnym wybrzeżu jest ciepło przez cały rok, z temperaturami od 15 do 35 stopni.

 

Góry i wyżyny:
W Andach występują dwie pory roku. Jedną z nich jest susza, która trwa od kwietnia do października, w ciągu dnia świeci słońce i jest gorąco, natomiast noce są zimne z przymrozkami. Jest to najlepsza pora na podróżowanie w tym regionie. Pora deszczowa w górach przypada na okres od listopada do lutego, w miesiącach tych można doświadczyć wysokich wahań temperatur, podczas których noce bywają bardzo zimne w stosunku do dnia a temperatura spada do zera.

 

Dżungla- terytorium Amazonki:

Dżungla (selva) jest  podzielona na: „Selva Alta” (powyżej 700 metrów) i „Selva baja” (poniżej 700 metrów). W „selva baja” występuje klimat podzwrotnikowy umiarkowany z obfitymi deszczami,  w okresie od listopada do marca. Od kwietnia do października jest bardzo słonecznie a noce są umiarkowane. W „Selva baja” pora sucha trwa  od kwietnia do października, jest to najlepszy czas, aby podróżować, chociaż mogą występować opady o każdej porze roku. Przez cały rok świeci słońce i temperatury wahają się od 18-35 stopni. Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka przez cały rok.

 
Jakie ubrania wziąć ze sobą przed podróżą do Peru? Ameryka Południowa

Typ odzieży potrzebnej podczas podróży zależy od regionu, w którym się podróżuje. Wycieczki oferowane przez Ameryka Południowa Tour, zwykle odbywają  się w dwóch lub trzech miejscach i regionach. Z tego powodu zaleca się, aby przywieść ze sobą różne ubrania:  odzież cienką i przewiewną oraz odzież ciepłą. W szczególności zaleca się długie spodnie, koszulki z długimi rękawami, kurtkę przeciwdeszczową, kapelusz przeciwsłoneczny oraz ciepłą czapkę. Najważniejsze aby wziąć ze sobą rzeczy wygodne.

Podsumowując, w ciągu dnia od 08: 00 do 17: 00 można  nosić rzeczy cienkie i przewiewne a od 17: 00 (temperatura znacznie spada)  lepiej zabrać ze sobą ciepłe ubrania,  w zależności od miasta, w którym się znajdujemy. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą odzież trekkingową,  zwłaszcza buty do trekkingu lub buty z dobą podeszwą,  oprócz tego przydadzą się Państwu stroje kąpielowe i kąpielówki, ponieważ istnieje możliwość kąpieli morskich lub kąpieli w gorących źródłach.

 
Jakie szczepionki powinno się wykonać przez wyjazdem do Peru i Boliwii? Ameryk

Obecnie nie ma obowiązku szczepienia się przez wyjazdem do Peru.  Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi , polio, durowi brzusznemu, błonicy i WZW typu A.W zależności od regionu,  zaleca się szczepienia ochronne przeciw wściekliźnie.

 

Zalecamy także szczepienia przeciw żółtej gorączce i leki profilaktyczne przeciw malarii, podczas podróży do Amazonii. Można się zaszczepić na lotnisku w Limie,  w Klinice Zdrowia, która znajduje się w przylotach krajowych. Pamiętaj, aby zaszczepić się,  co najmniej na  10 dni przed podróżą do stref zagrożonych. Szczepionka ta jest obowiązkowa, przy wjeździe do Boliwii. Przed wyjazdem do tropików należy skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej.

 
Ile pieniędzy trzeba mieć na codzienne wydatki w Peru? Ameryka Południowa

Zależy ile pamiątek będziesz chciał kupić podczas swojej podróży. W Peru, można kupić złotą lub srebrną biżuterię w atrakcyjnych cenach, a także różnorodną odzież z wełny lamy i alpaki, bawełnę, drewno, glinę, kamienie oraz inne materiały.

 

Ogólnie, ceny przedmiotów codziennego użytku, takich jak żywność i napoje są tańsze w Peru. Odnośnie kosmetyków,  lepiej jest przywieść rzeczy z Polski, np. szampon czy żel pod prysznic, ponieważ ceny w Peru są dużo wyższe. Średnio trzeba będzie zabrać ze sobą od $20 do US $ 30/dzień na jedzenie, taksówki i inne.

 
Jakie dokumenty będę potrzebować, aby wyjechać do Peru? Ameryka Południowa

Aby wjechać do Peru, turyści z Europy potrzebują jedynie paszport, od wjazdu do kraju jest możliwość pozostania w kraju 3 miesiące. Po przekroczeniu tego czasu będą pobierane kary - jednego dolara dziennie. Paszport dla dzieci musi mieć zdjęcie.

 
Jakie jest napięcie elektryczne w Peru? Ameryka Południowa

W Peru napięcie elektryczne wynosi (220 V). Istnieje wiele wtyczek, które są identyczne jak w Europie. Możliwość kupienia adapterów w supermarketach (w przypadku gdy wtyczki są inne).

 
Czym mogę płacić w Peru? Ameryka Południowa

Oficjalną walutą w Peru jest Nuevo Sol (S ) 1 sol = 1,3 złotego. W dużych miastach można płacić dolarami, ale zaleca się wymianę dolarów na sole. Możesz wymienić pieniądze w kantorze lub bezpośrednio w banku, który oferuje większe bezpieczeństwo niż uliczne „kantory”. Niektóre hotele oferują usługi wymiany walut. W dużych miastach są bankomaty, gdzie można wypłacać gotówkę z kart kredytowych lub debetowych (np. Visa). Zawsze lepiej mieć przy sobie drobne pieniądze.

 
Jaka jest różnica czasu między Europą a Peru? Ameryka Południowa

W Peru jest o 6 godzin mniej niż w Polsce. W Peru nie zmienia się czasu na czas letni,  dlatego też istnieje różnica 7 godzin w lecie.

 
Jak wygląda służba zdrowia w Peru? Ameryka Południowa

Służba medyczna w Peru nie równa się standardom europejskim,  chociaż w dużych miastach istnieją dobre prywatne kliniki. Dla własnego bezpieczeństwa, wskazane jest wykupienie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (od nagłego zachorowania oraz nieszczęśliwych wypadków) oraz ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Możesz zabrać ze sobą mini-apteczkę, która będzie zawierała takie rzeczy jak: leki na nudności i biegunkę, tabletki na ból głowy, spray przeciw komarom oraz inne leki osobiste. Generalnie, leki w Peru są bardzo tanie i można je kupić bez recepty w aptekach (w dużych miastach i miasteczkach).

 
Jakie płatności muszą być dokonane za użytkowanie lotniska? Ameryka Poludni

W przypadku lotów krajowych cena krajowego podatku lotniskowego wynosi 20 soli. Dla lotów międzynarodowych cena podatku wynosi 89 soli.

 
Gdzie mogę wysłać moje pocztówki w Peru? Ameryka Południowa

System pocztowy w Peru jest dobrze rozwinięty,  skrzynki pocztowe znajdują się w  sklepach, hotelach oraz na ulicy. Bardzo łatwo można je rozpoznać, są koloru czerwonego z napisem SERPOST.

 
Jakie są tradycyjne potrawy w Peru? Ameryka Południowa

Kuchnia peruwiańska jest uważana za jedną z najbardziej zróżnicowanych i najbogatszych na świecie dzięki dziedzictwu pre-Inca oraz imigrantów hiszpańskich, afrykańskich, chińsko-kantońskich, japońskich i włoskich (aż do XIX wieku). W Peru każdy region ma swoje tradycyjne potrawy, czyniąc je jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Jednym z tradycyjnych dań peruwiańskich jest Ceviche- ryba lub owoce morza, gotowane z sokiem z cytryny i solą, wspaniale przyprawione papryką, cebulą i kolendrą, akompaniowane bulwami i typowymi ziarnami z danego regionu.

Wśród innych potraw wyróżnia się:

Lomo saltado - popularne danie peruwiańskie, składające się z pasków wołowiny smażonych na rozgrzanym oleju, przyprawionych pieprzem, solą, kminkiem, ostrymi papryczkami, cebulą i pomidorami, podawany z frytkami oraz ryżem.

Rocoto relleno- Nadziewane ostre papryki (typowe z Ameryki Południowej), przygotowywane w sposób, który usuwa bardzo ostry smak. Nadziewane są mięsem wołowym, cebulą, pomidorami, marchewką, groszkiem lub grochem, rodzynkami, kawałkami gotowanego jajka, pokryte serem. Całe danie jest pieczone w piekarniku.

Kuchnia peruwiańska jest bardzo zróżnicowana, na przykład, istnieje ponad 300 odmian kukurydzy, około 359 odmian ziemniaka oraz innych produktów.

 
Czy muszę uważać, aby nie jeść niektórej żywności? Ameryka Południowa

Po przyjechaniu do nowego kraju, trzeba przestrzegać kilku reguł, ponieważ każdy kraj ma inne szczepy bakterii – w ciągu pierwszych kilku dni trzeba płukać jamę ustną wodą butelkowaną, nie należy spożywać niegotowanych warzyw i nieobranych owoców. Zawsze dobrze jest zapytać przewodnika o skład potraw, jeśli jesteś na coś uczulony. Kuchnia peruwiańska charakteryzuje się silnymi smakami, używa się wiele przypraw i ziół. Odnośnie napojów, zaleca się pić przegotowaną lub butelkowaną wodę, jednakże woda w mieście uważana jest z pitną.

 

 
Czy powinienem się obawiać dużych wysokości? Ameryka Południowa

Regiony Peru położone są na wysokości: od zera na wybrzeżu, do 6768 n.p.m. (Nevado Huascaran). Znaczna część kraju usytuowana jest na ponad 2000 m n.p.m., dlatego podczas wycieczek oferowanych przez Nasze biuro zawsze staramy się zadbać o dobrą kondycję Naszych podróżnych. Choroba wysokościowa, zwana także chorobą górską (w Peru SOROCHE), jest głównym zmartwieniem podróżnych. Choroba ta zwykle nie występuje, jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami naszego przewodnika. Duże znaczenia ma ciepłe okrycie i spożywanie wody.

 

W przypadku, gdy u niektórych osób wystąpią pewne objawy (które nie trwają dłużej niż kilka godzin od przybycia do miejsca na dużej wysokości) takie jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy i złe samopoczucie, należy spożyć herbatkę z liści koki oraz niektóre zioła (muña), które pomagają przebyć naszą podróż bez zakłóceń. Należy zauważyć, że na 100 turystów tylko 2 ma chorobę wysokościową. Zaleca się, aby nie palić i nie pić napojów alkoholowych na terenach wysokogórskich.

 
Czy trzeba dawać napiwki w Peru?

Odnośnie napiwków, wypada je dawać w zależności, od jakości usługi jaką otrzymaliśmy. W niektórych restauracjach w Aguas Calientes (Machu Picchu) pobiera się pewien procent od kwoty, którą zapłaciliśmy, ale w reszcie kraju wszystko zależy od zadowolenia klienta i nie istnieje konkretna kwota.

 
Jak zarezerwować wycieczkę po Szlaku Inków (Camino Inca)?

Nasze biuro podróży współpracuje z personelem INC, z którym uzgadniamy dostępne daty dla osób lub grup, które chciałyby wykupić wycieczkę.

 

Miesiące

Rezerwacje

Grudzień, styczeń, marzec

Z wyprzedzeniem 12 - 14 tygodni

Kwiecień, październik, listopad

Z wyprzedzeniem 10 - 11 tygodni

Maj, wrzesień

Z wyprzedzeniem 8 - 9 tygodni

Czerwiec, lipiec, sierpień

Z wyprzedzeniem 5 - 7 tygodni

 

 

 

Szlak Inków (Camino Inca, Inca Trail) jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych na świecie, ponieważ jest otoczony naturalnym pięknem i niezapomnianymi widokami, które obejmują różne obszary ekologiczne, od żyznych krain do andyjskiego lasu. Na szlaku występuje wiele egzotycznych roślin (ponad 250 zidentyfikowanych gatunków storczyków), oraz ptaków, zwierząt i gadów ( kilka gatunków uważanych za zagrożone).

Idąc wzdłuż starożytnego szlaku Inków, będą Państwo mieli okazję zobaczyć zabudowania, których nigdy wcześniej nie odkryli kolonizatorzy hiszpańscy, z których kilka, wciąż jest pokrytych roślinnością, co da wrażenie, że zostają one na nowo odkrywane przez turystów. Podróż po tym andyjskim szlaku jest fascynującym i niezapomnianym przeżyciem. 

Szlak Inków zbudowany jest z dużych kamiennych kostek, ma kamienne tunele, drewniane mosty, które pozwalają przekroczyć małe rzeczki przepływające przez doliny, lasy i góry. Architektura krajobrazu w połączeniu z inżynierią daje możliwość przemierzania sporej odległości między Cusco a Machu Picchu. Szlak Inków wprawia naszych klientów w głęboką refleksję na temat intelektualnego i duchowego rozwoju cywilizacji Inków, którym udało się osiągnąć harmonię między wiedzą naukową a naturą.

W dzisiejszych czasach, trekking po Szlaku Inków może być jedną z najważniejszych i najciekawszych przygód na świecie. Podążanie śladami Inków jest najbardziej interesującą i najważniejszą wycieczką w tym regionie. Szlak Inków dociera bezpośrednio do Machu Picchu (Zaginione miasto Inków) albo do Choquequirao (ostatniej twierdzy Inków).

 

Informacje praktyczne
Co powinniśmy zabrać ze sobą na Szlak Inków?

ODZIEŻ:
1. Używane buty - adidasy albo buty trekkingowe

2. Długie spodnie, bluzki z długim rękawem

3. Koszulki bawełniane

4. Ciepły sweter/polar i ciepłą kurtkę

5. Płaszcz / kurtkę przeciwdeszczową w epoce deszczowej

6. Rękawiczki, szalik, wełniane skarpetki, kapelusz lub czapkę

DODATKI:

1. Aparat fotograficzny i karty pamięci

2. Środki owadobójcze, krem przeciwsłoneczny (wysoki faktor)

3. Latarka i nóż

4. Lekki plecak

PRZYBORY TOALETOWE

1. Mydło, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów

2. Ręcznik

Zalecamy:

Zabrać ze sobą używane, sprawdzone buty (nowe mogą obcierać).

Pić dużo wody podczas podróży Szlakiem Inków. 
Środki ostrożności - Zdrowie

Podczas odwiedzania obszarów andyjskich, nie zapomnij, co robić, aby uniknąć choroby wysokościowej. Kiedy wkroczysz na duże wysokości, koniecznie wypij gorącą herbatkę z liści koki. W pierwszym dniu trekkingu spaceruj powili i jedz lekkie potrawy.

WYSOKOŚCI:

Miasto Cuzko: 3,360 m n.p.m..

Machu Picchu  2,400 m. n.p.m.

Valle de Urubamba – Dolina Urubamba: 2,850 m. n.p.m.

REGULAMIN PARKU

Szlak Inków jest częścią Sanktuarium Machu Picchu, obszaru chronionego przez Narodowy Instytut Zasobów Naturalnych, INRENA.Każdy gość musi przestrzegać przepisów, które zabraniają: zaśmiecania, cięcia lub uszkadzania drzew, brania ze sobą lub uszkadzania kamieni na szlaku, zrywania roślin, zabijania zwierząt, używania otwartego ognia, rozbijania kampingów (tylko w miejscach uprawnionych).